Новини Виж всички новини
Световната финансова криза
Всички говорят за световната финансова криза и правят прогнози какво ще е отражението й в България, но дали знаят какво точно причини този катастрофален развой. Както при всеки друг проблем и тук няма само един виновен. Къде започва началото на края можем само да гадаем, но нека проследим всеизвестните за обикновения човек факти.
Ключовите думи на нашия казус са „ипотечните заеми”. Американските банки започват да одобряват за заем всеки, който има шофьорска книжка без каквито и да е други обезпечения. Дори нямат изисквания за дохода на кредитополучателите. Банките от своя страна издават облигации за ипотекирания имот. Плащат на рейтингови агенции да оценят въпросните ценни книги с ААА (най-високата възможна оценка) и ги застраховат. Някои дори прибавят към изключително рисковата облигация и безрискова част, която най-често е общинска и представлява не повече от 20% от нея. Така представена, облигацията е много изгодна инвестиция за играчите на борсата и те наивно я закупуват. Целият този цикъл работи добре до момента, в който кредитополучателите спират да изплащат заемите си.
Навярно сте констатирали, че нито една търговска банка не е фалирала. Това се случва само на инвестиционните банки от чист вид, каквито няма в България. Каква е разликата? Търговските банки имат първоначален депозит, който може да „поема” паричните й затруднения при необходимост. Инвестиционните нямат такова преимущество, т.е. те оперират единствено и само със средствата, които са получили в резултат на дейността си. Следствията са повече от ясни: кредитополучателите спират да покриват заемите си в резултат, на което банките нямат средства да предлагат нови заеми на новите си клиенти, облигациите им се обезценяват и ... балонът се спуква.
Защо имаше отражение и върху цените на ценните книги на нашите предприятия, ами „чула жабата, че подковават коня...”